مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» معرفی کتاب : اضطراب موقعیت

معرفی کتاب : اضطراب موقعیت

نام کتاب: اضطراب موقعیت

نویسنده: آلن دوباتن

مترجم: سیدحسن رضوی

ناشر: نشر ملیکان


«دو داستان عشقی بزرگ، زندگی هر فردی را معمولا با خود درگیر می‌کند» این جمله را «آلن دوباتن» فیلسوف سویسی ساکن بریتانیا می‌گوید و بر این باور است: «علاوه‌‌بر اینکه ما همواره در جستجوی عشق و شیفتگی جنسی هستیم، از جهان نیز انتظار دریافت عشق داریم که این عشق بسیار اسرارآمیزتر و شرم‌آورتر است. جدیت داستان دوم به‌هیچ وجه کمتر از داستان اول نیست، درد و شکست در آن‌هم به‌هیچ‌وجه کمتر نیست. در داستان دوم هم شکست عشقی وجود دارد.»

«آلن دوباتن» در کتاب اضطراب موقعیت (Status Anxiety)، راوی موقعیت انسان امروز در برابر جهان‌ شده و مفهوم جهانی اضطراب را که به‌ندرت به‌صورت مستقیم مورد توجه قرار گرفته را ارزیابی و موشکافی می‌کند. اضطراب نشات‌گرفته از این‌که: دیگران درباره ما چگونه فکر می‌کنند؟ چرا نادیده‌گرفته‌‌شدن از سوی دیگری با سقوط در احساس بی‌ارزشی همراه است؟ رنج و هیاهوی بی‌پایان بشر قراراست به چه هدفی ختم‌شود؟ چرا باید این همه اضطراب را که محصول حرص‌طلبی و جاه‌طلبی‌های تمام‌نشدنی است را تحمل‌کنیم؟

در واقع کتاب بر شیوع اضطراب در جوامع مدرن می‌پردازد و به‌ ما گوشزد می‌کند، به‌رغم افزایش شگفت‌انگیز ثروت، انباشت غذا و دانش، بالارفتن سطح رفاه زندگی، امنیت، تسهیلات درمانی و بهداشتی و امکانات مادی، سطح اضطراب کاهش پیدا نکرده و بالعکس به‌همان‌اندازه میزان اضطراب بالاتر نیز رفته و به‌نظر می‌رسد ما برای تحمل‌کردن خود بیش از هر زمانی به تایید و محبت دیگران نیاز پیدا کرده‌ایم. در هیاهوی لذت‌ها و امکانات، به‌راحتی از مسخره‌شدن آشفته می‌شویم، آرزوی تحسین ریاکارانه و چاپلوسانه دیگران را داریم و اظهارنظرهای مبنی بر این‌که بی‌اهمیت هستیم، زخم‌هایی بر ما می‌زند که هر روز عمیق‌تر می‌شود.


مریم بهریان - دانشجوی دکتری روان‌شناسیاسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده